PROTEZY MIOELEKTRYCZNE I I-LIMB

Proteza mioelektryczna to cel wielu osób dotkniętych amputacją w obrębie kończyny górnej. Możliwość precyzyjnego sterowania dłonią, ale także stawem łokciowym sprawia, że proteza oferuje więcej samodzielności i poprawia funkcjonowanie w społeczeństwie. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego jakiego typy będzie nasza proteza mioelektryczna trzeba się dobrze do jej używania przygotować.
Aby elektroda mogła wyłapać właściwy sygnał z powierzchni kikuta, musi on być odpowiednio silny i jednoznacznie identyfikowany przez elektrodę. Dodatkowo, aby wykorzystać cały potencjał takiej nowoczesnej protezy, potrzebne są dwa niezależne od siebie sygnały mięśniowe. Jeden z nich powoduje otwarcie dłoni, drugi jej zamknięcie, a wygenerowanie obu tych sygnałów naraz może na przykład uaktywnić staw łokciowy czy obrotowy staw nadgarstkowy. Nowoczesne komponenty protezy mioelektrycznej są już sprzętowo przygotowane do pracy z nawet trzema takimi sygnałami naraz. Muszą one być jednak odpowiednio wyraźne i nie zakłócać się nawzajem. W sytuacji kiedy istnieje możliwość znalezienia tylko jednego odpowiednio silnego sygnału nadal możemy protezy mioelektrycznej używać. Działa wtedy odpowiednio zaprogramowania sekwencja sygnałów. Dla przykładu, aby otworzyć dłoń wystarczy pojedynczy sygnał, a do jej zamknięcia dwa w odpowiednim odstępie czasu.
Dobrej jakości sygnał wygeneruje sprawny, wyćwiczony mięsień. Odpowiedni pakiet ćwiczeń ustalony z fizjoterapeutą i z protetykiem powinien być wprowadzony w życie już przed pierwszą konsultacją, podczas której badamy sygnały mięśniowe określając szanse wykonania protezy.
Niezależnie od efektów takiej konsultacji ćwiczenia poprawiające sprawność mięśni kikuta powinny znaleźć swoje miejsce u każdego kto decyduje się na wykonanie protezy sterowanej sygnałami mięśniowymi. Nawet jeśli nie ma żadnych problemów z wyizolowaniem odpowiednich sygnałów i są one wystarczająco mocne musimy pamiętać, że w czasie użytkowania protezy mioelektrycznej będziemy musieli napiąć w odpowiedni sposób mięsień nawet kilkaset razy dziennie. Aby proteza mioelektryczna była maksymalnie efektywna niezmiernie istotny jest także zakres ruchów w pozostałych stawach amputowanej kończyny. Co z tego, że chwycimy w naszą nowoczesną dłoń szklankę z napojem skoro nie będziemy mogli odpowiednio zbliżyć jej do ust ? To także wystarczający powód, aby skonsultować się ze specjalistą, który określi nasze zakresy ruchów i zaleci odpowiedni zestaw ćwiczeń.
Na koniec zaznaczam, że bardzo rzadko zdarza się, iż nie możemy znaleźć żadnego sygnału dzięki któremu proteza mioelektryczna może działać. Zawsze jednak można taki sygnał poprawić.

« »
PROTEZY KOŃCZYN GÓRNYCH WYKORZYSTUJĄCE IMPULSY MIĘŚNIOWE
PROTEZY KOŃCZYN GÓRNYCH WYKORZYSTUJĄCE IMPULSY MIĘŚNIOWE

Kanał ORTOCENTRUM

www.amputowani.pl

ortologo

ul. Hubala Dobrzańskiego 155
05-082 Babice Nowe

Tel.  (022)666-47-64
E-mail: info(at)ortocentrum.com.pl

godziny otwarcia pon.-pt.: 8:00-16:00

Gościmy

Odwiedza nas 294 gości oraz 0 użytkowników.