PROTEZY PODUDZIA

Protezy podudzia wykonywane są dla osób, u których amputacja przebiegła na wysokości goleni, a staw kolanowy został zachowany. Kiedy mamy do czynienia z amputacją planowaną, długość kikuta powinna wynosi
około 1/3 długości goleni, w przypadku amputacji urazowych występować mogą kikuty bardzo długie lub odwrotnie bardzo krótkie. Dzięki zachowaniu stawu kolanowego, w większości przypadków, korzystanie z protez podudzia nie przysparza poważnych problemów i ograniczeń. Sam proces adaptacji przebiega dość szybko, ćwiczenia z fizjoterapeutą oraz nauka chodu na protezie znacznie ułatwiają i przyśpieszają ten proces.
Każda proteza podudzia wykonywana jest indywidualnie z uwzględnieniem parametrów, wymiarów i potrzeb przyszłego użytkownika. W uproszczony sposób proteza podudzia składa się z czterech głównych części: leja protezowego, stopy protezowej, części łączących lej z stopą (komponentów czy adaptorów protetycznych), pokrycia kosmetycznego (nie zawsze stosowane). W przypadku protez modularnych każdy z powyższych elementów można dowolnie wymieniać, modyfikować biorąc pod uwagę indywidualne wymagania i potrzeby.
Do wykonywania leja w protezach podudzia bardzo często stosuje się leje komfortowe wykonane z miękkiego materiału silikonu, żelu, poliuretanu itp. Tworzą one świetną barierę ochronną oraz pewne i bezpieczne mocowanie protezy na kikucie. Protezy podudzia z lejami komfortowymi mocowane mogą być z użyciem specjalnego zamka umieszczonego na dnie leja protezy i metalowego trzpienia przymocowanego do leja komfortowego ( tak zawane piny), dodatkowo występują mocowania z użyciem rękawa uszczelniającego lub membran uszczelniających. Jeśli chodzi o stopy, tutaj pojawia się bardzo duża dowolność. Obecnie na rynku występują setki rodzajów i typów, które można dobrać biorąc pod uwagę indywidualne preferencje użytkownika oraz budżet jakim dysponuje. Dominującymi rozwiązaniami są stopy wykonane na bazie kompozytów z włókna węglowego. Występują w czystej postaci kompozytu włókna węglowego charakteryzujące się dużą dynamiką oraz połączenia z elementami elastycznymi, które dostarczają bardziej wieloosiową, komfortową pracę stopy.

« »
STOPY PROTEZOWE
STOPY PROTEZOWE
SILIKONOWE LEJKI PODUDZIA
SILIKONOWE LEJKI PODUDZIA
AKTYWNE ZAWIESZENIE PODCIŚNIENIOWE PROTEZY PODUDZIA
AKTYWNE ZAWIESZENIE PODCIŚNIENIOWE PROTEZY PODUDZIA

Kanał ORTOCENTRUM

www.amputowani.pl

ortologo

ul. Hubala Dobrzańskiego 155
05-082 Babice Nowe

Tel.  (022)666-47-64
E-mail: info(at)ortocentrum.com.pl

godziny otwarcia pon.-pt.: 8:00-16:00

Gościmy

Odwiedza nas 39 gości oraz 0 użytkowników.