PROTEZY DLA OSÓB AKTYWNYCH

Protezy sportowe używane do celów rekreacyjnych, sportowych są tworzone z myślą o zaopatrzeniu użytkownika w maksymalnej efektywności protezę z równoczesnym zachowaniem fizjologicznego sposobu poruszania.
Skonstruowanie protezy z odpowiednią dynamiką stanowi wyzwanie do podjęcia starań i dbałości o detale przy zapewnieniu użytkownikowi komfortu użytkowania oraz bezpieczeństwa.
Podobnie jak przy standardowym protezowaniu, najważniejszą kwestią jest lej protezowy, który zapewni przede wszystkim 100% utrzymywanie protezy w trakcie biegu, z zachowaniem pełnej swobody ruchu zgięcia wyprostu i komfortem użytkowania. Lej protezowy będzie przenosił bardzo duże obciążenia na kikut, dlatego też konstrukcja jego wykonywana jest z najbardziej wytrzymałych materiałów, nie podnosząc przy tym wagi całej protezy. W tym celu wykorzystuje się kompozyty włókna węglowego, które dzięki wspomnianym właściwościom są wykorzystywane między innymi w stopach protezowych, które dodatkowo magazynują i oddają energię odbicia.
Sportowe stopy protezowe znacznie różnią się od standartowych stóp nie tylko kształtem, lecz również funkcjonalnością oraz przeznaczeniem.
Na pierwszy rzut oka stopa ma nietypowy półokrągły kształt z krótką podeszwą. Konstrukcja stopy skraca się w trakcie obciążenia, aby zamortyzować i odbić od podłoża, natomiast podeszwa jest uzupełniana podbiciem z kolcami atletycznymi w celu polepszenia przyczepności. Istnieje kilka różnych konstrukcji stóp przewidzianych do różnych dyscyplin lekkoatletycznych: bieg sprinterski, długodystansowy, skok w dal. Swobodne poruszanie się lub utrzymanie pozycji stojącej stanowi bardzo duży wysiłek dlatego osoba musi być wcześniej przygotowana fizycznie pod używanie tego typu stóp.
Przy protezie sportowej z zastosowaniem kolana protetycznego, stosuje się konstrukcje wyposażone w układy hydrauliczne o najwyższej wydajności. Systemy te nie tylko umożliwiają bardzo szybką pracę zgięcia/wyprostu, lecz również odpowiednią płynność ruchu i stabilność podporu w trakcie biegu. Całość zamknięta jest w mocnych aluminiowych lub tytanowych konstrukcjach.

Kanał ORTOCENTRUM

www.amputowani.pl

ortologo

ul. Hubala Dobrzańskiego 155
05-082 Babice Nowe

Tel.  (022)666-47-64
E-mail: info(at)ortocentrum.com.pl

godziny otwarcia pon.-pt.: 8:00-16:00

Gościmy

Odwiedza nas 94 gości oraz 0 użytkowników.