JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ROZMOWY Z PROTETYKIEM
Na pierwsze spotkanie z Protetykiem nie trzeba czekać aż kikut się zagoi, nawet wskazane jest by Protetyk obejrzał kikut. Może udzielić Ci wielu cennych rad dotyczących pielęgnacji i hartowania kikuta. Nie ma dwóch takich samych amputacji, dlatego tak ważne jest by Protetyk podszedł indywidualnie do każdej osoby, która jest po amputacji kończyny. Zbierając informacje o kształcie kikuta i długości, uwzgledniając wagę, jego aktywności czy powód amputacji oraz biorąc pod uwagę jego zainteresowania tworzymy obraz przyszłego użytkownika protezy.
Pamiętaj, od momentu amputacji proteza staje się nieodłącznym elementem Twojego życia, a co za tym idzie naprawdę warto jest poświęcić trochę czasu i zastanowić się jak chciałbyś, aby to życie wyglądało. Znając Twoje potrzeby Protetyk wykorzysta najlepiej jak potrafi swoją wiedzę i umiejętności, by zbudować dla Ciebie możliwie najlepszą protezę. Mówiąc, czego oczekujesz, możesz bardzo pomóc mu w jego pracy. Amputacja to nie wyrok i jeśli masz jakieś marzenia, hobby, zawód, który chciałbyś nadal wykonywać nie rezygnuj z nich, jeśli wcześniej nie podejmiesz próby ich realizacji. Tego, że będziesz funkcjonował w protezie nie da się zmienić, ale na pewno da się Twoją protezę tak zbudować, aby pomagała Ci w realizacji Twoich planów. Jeśli Protetyk będzie wiedział, czego oczekujesz od swojego zaopatrzenia będzie mógł doradzić Ci optymalny wybór komponentów, z których będzie wykonana. Jeśli masz już doświadczenie jako użytkownik protezy zastanów się, z czego jesteś zadowolony, a co Ci w niej przeszkadzało – Protetyk wykorzysta te informacje by Twoja nowa proteza była jeszcze bardziej funkcjonalna.
Poniżej możecie zapoznać się z przykładowymi pytaniami z którymi możecie spotkać się rozmawiając z protetykiem.
Zazwyczaj są to pytania w formie ankiety z ograniczoną możliwością wyboru więc jeśli chcielibyście dodać coś od siebie będzie to bardzo mile widziane. Pamiętajcie także aby nie udzielać odpowiedzi jeśli nie do końca zrozumieliście pytanie. Taka sytuacja może być przyczyną zabawnego nieporozumienia, ale i wydłużenia czasu wykonania zaopatrzenia.