PROTEZA MODULARNA

JAK ZBUDOWANA JEST PROTEZA MODULARNA KOŃCZYNY DOLNEJ

Proteza modularna kończyny dolnej jest konstrukcją zbudowaną z kilku (czasem jest to 5 a czasem 8) komponentów dobranych w przemyślany sposób. System doboru komponentów opiera się na indywidualnych cechach przyszłego użytkownika protezy. Innymi słowy inną protezę otrzyma młoda osoba ważąca 80 kg, uprawiająca rekreacyjnie sport, a inną emeryt o wadze 100 kg który większość czasu spędza w domu i jego najbliższym otoczeniu.
System modularny (to taki, który pozwala nam łączyć poszczególne elementy protezy i w określony sposób ustawiać je względem siebie), umożliwia wymianę określonego komponentu protezy i zastąpienia go innym o podobnej funkcji ale innych parametrach. Dzięki temu możemy na przykład w dowolnym momencie zamienić starą stopę na inną, wymienić lej protezowy bądź staw kolanowy bez potrzeby wykonywania całej protezy od początku. Proteza modularna jest dziś standardem niemal na całym świecie.
Dobrze dobrana proteza kończyny dolnej to szansa na samodzielność i odzyskanie utraconej sprawności. Niezwykle istotnym etapem w procesie dobierania protezy jest rozmowa ze specjalistą. Pozwoli ona określić stan kikuta, a także poznać oczekiwania pacjenta. Dzisiejsze protezy kończyn dolnych pozwalają nie tylko na codzienną, zwykłą przydomową aktywność, ale również na uprawianie sportu.  W odróżnieniu od protez produkowanych jeszcze kilkanaście lat temu, dzisiejsze protezy kończyn dolnych są lekkie, trwałe i bardziej fizjologiczne.  Proteza modularna kończyny dolnej zbudowana jest z komponentów dobranych według indywidualnych cech i potrzeb użytkownika protezy. Stopy protezowe stosowane w modularnych protezach kończyn dolnych dobierane są według skali aktywności fizycznej, wagi i potrzeb użytkowników. Oferujemy stopy protezowe przeznaczone do zwykłej codziennej aktywności, których zaletą jest lekkość i wygoda, jak i ekstremalnie wytrzymałe stopy protezowe dla osób, które chcą pozostać bardzo aktywne i uprawiać sport. Szeroki wybór rozwiązań oraz zastosowanie najnowocześniejszych technologii i materiałów jest gwarancją odpowiedniego dopasowania protezy dla każdego. 
 
Gdybyśmy chcieli przedstawić podstawowe komponenty protezie modularnej powstanie taki oto schemat:

 

 

Gdybyśmy chcieli ustawić poszczególne komponenty wg ich ważności w protezie powstanie taki oto schemat:1. Lej protezowy

2. Stopa protezowa

Link do katalogu stóp protezowych, podzielonych według aktywności i potrzeb użytkownika

3. Staw kolanowy (jeśli mówimy o protezie uda)

Link do katalogu kolan protezowych, podzielonych według aktywności i potrzeb użytkownika

4. Staw biodrowy (jeśli mówimy o protezie przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym)

Link do katalogu protezowych stawów biodrowych
Lej protezowy jest tym elementem, który protetyk wykonuje indywidualnie dla każdego użytkownika protezy. Często jego kształt, wymiary i materiał, z którego powstaje, są wypadkową wiedzy protetyka, doświadczeń użytkownika protezy oraz jego własnych preferencji. Istnieje przynajmniej kilkanaście różnych typów lejów protezowych oferujących inną stabilizację, komfort i przeznaczonych do różnych systemów zawieszenia. Wybrane komponenty z których można wykonać protezę modularną są opisane w katalogach produktów. 

 

 

 

Kanał ORTOCENTRUM

www.amputowani.pl

ortologo

ul. Hubala Dobrzańskiego 155
05-082 Babice Nowe

Tel.  (022)666-47-64
E-mail: info(at)ortocentrum.com.pl

godziny otwarcia pon.-pt.: 8:00-16:00

Gościmy

Odwiedza nas 329 gości oraz 0 użytkowników.