PROTEZY DLA OSÓB O ZMNIEJSZONEJ AKTYWNOŚCI

Analizując statystyki dotyczące protez kończyn dolnych, zauważyliśmy, że użytkownikami ponad 60% z nich są osoby mało lub średnio aktywne, w wieku powyżej 50 lat. W tej grupie dużą liczbę stanowią osoby, które stosunkowo niedawno przeszły amputację kończyny z powodu przeróżnych procesów chorobowych lub od niedawna używają protezy. Potrzeby tej grupy użytkowników protez, są odmienne od potrzeb ludzi bardzo młodych, często po amputacjach spowodowanych wypadkami, uprawiających przeróżne sporty na protezach, którzy są idealnymi odbiorcami najnowocześniejszych rozwiązań z dziedziny protetyki.
Osoby mało aktywne potrzebują protez, które pozwolą im na powrót do trybu życia sprzed amputacji. Ludzie mało i średnio aktywni oczekują od protez wygody, niskiej wagi, łatwości w zakładaniu i zdejmowaniu protezy, a także intuicyjnego i nie męczącego poruszania się na protezie. Spośród naprawdę imponującej ilości komponentów i materiałów do budowy protez dostępnych w Polsce, mamy bardzo wiele możliwości, aby konstruować protezy zgodne z preferencjami powyższej grupy użytkowników.

Początkowe stadium wykonania protezy stanowi wykonanie leja protezowego. Jest to szczególnie istotna część protezy, od której zależy wygoda kikuta, jakość dopasowania protezy, a co się z tym wiąże możliwość precyzyjnego nią sterowania. W przypadku osób amputowanych na wysokości podudzia bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie jako zawieszenia protezy lejka Iceross Comfort firmy Ossur. Jest on wykonany z medycznego silikonu i zawiera sporą domieszkę żelu. Odpowiednio wyważone połączenie silikonu z żelem daje konstrukcję leja kikutowego, która łączy wytrzymałość silikonu z komfortem oferowanym przez żel. Ten miękki lejek doskonale odciąża miejsca wrażliwe i wyrośla kostne kikuta. Jednocześnie bardzo precyzyjnie dopasowuje się do jego kształtu i pozwala na dobrą sterowność protezy. Aby uzyskać pewne i niezawodne zawieszenie używamy zamka. Na szczycie lejka jest metalowy trzpień, który wpina sie w zamek w protezie i tworzy mocne i pewne połączenie. Lejek Iceross Comfort firmy Ossur to idealne rozwiązanie dla osób, które niedawno przeszły amputację kończyny i rozpoczynają rehabilitację związaną z nauką chodu.

Również stopa protezowa jest kluczowym składnikiem protezy. Właściwy jej wybór w ogromnym stopniu może się przełożyć na komfort chodu, zniwelowanie wstrząsów przy każdym kroku, dopasowanie się do nierówności podłoża czy mniejsze zmęczenie użytkownika protezy. Biorąc pod rozwagę potrzeby osoby, która prowadzi normalny, spokojny tryb życia, wykonuje codzienne prace typu porządki czy zakupy, przemieszczającą się na protezie równomiernym, spokojnym tempem, nasz pierwszy wybór pada na stopę protezową Flex-Foot Assure. Jest to stopa protezowa wykonana z kompozytów włókna węglowego, a co za tym idzie lekka i dająca możliwość doboru jej sprężystości do wagi użytkownika. Zastosowanie systemu EVO zapewnia odczucie lepszego kontaktu z podłożem i co się z tym wiąże - bezpieczeństwa i lepszej kontroli nad protezą. Moduł stopy objęty jest trzyletnią gwarancją. Osoby, które po amputacji są mało aktywne wyłącznie dlatego, że dopiero uczą się życia z protezą, których aktywność po tym okresie przejściowym ma szansę wzrosnąć, mogą zastanowić się nad wyborem stopy Esprit. Jest ona wykonana z kompozytów włókna węglowego oraz wzmocniona kevlarem. Dzięki unikatowej konstrukcji i wytworzeniu tzw. trójpunktowego podparcia, powstaje połączenie stopy dynamicznej o znacznym zwrocie energii powstającej podczas uderzenia pięty o podłoże, oraz bardzo dobrej amortyzacji wstrząsów. Możliwość wyboru twardości modułu stopy pozwala na indywidualny dobór parametrów pracy stopy do użytkownika.

W przypadku amputacji powyżej stawu kolanowego istotnym zagadnieniem jest wybór kolana protezowego. Należy pamiętać, że sterowanie i kontrola nad stawem kolanowym, a co za tym idzie protezą nie jest w początkowym czasie użytkowania prostą czynnością. W odpowiedzi na potrzeby różnych użytkowników powstały ciekawe rozwiązania konstrukcyjne protezowych stawów kolanowych. Jedne z najbardziej znanych są stawy kolanowe TOTAL KNEE posiadające siedem osi obrotu, które w najbardziej zbliżony sposób odzwierciedlają naturalną pracę utraconego anatomicznego stawu kolanowego. Rozpoczęcie zgięcia i powrót do wyprostu stawu odbywa się płynnie, swobodnie bez wysiłku ze strony użytkownika. Grupę użytkowników, której dotyczą nasze badania, można zaopatrzyć w dwa modele tj. TK 1900 oraz TK 2000 w zależności od ich aktywności i preferencji. Dla osób chodzących wolniej, z w miarę stałą prędkością trafny będzie wybór modelu TOTAL KNEE 1900. W tym wypadku ma miejsce bardzo dobra relacja ceny do jakości, klasy i funkcjonalności produktu. Total Knee 1900 posiada możliwość regulacji prędkości pracy. Dzięki geometrycznej blokadzie osi stawu konstrukcja jest bardzo bezpieczna. Kolano nie ma szans na zgięcie kiedy pięta protezy jest obciążona. Dodatkowo istnieje kilka istotnych dodatków do stawu, który możemy indywidualnie dostosować jak np. wyrzutnia kolanowa usprawniająca wyprost nogi. W kolanie Total Knee 2000 zastosowano innowacyjny system hydrauliczny, który dopasowuje się do zmiennej prędkości chodu. Kolano jest idealnym rozwiazaniem dla osób o wiekszej aktywności, którzy poruszaja się z różna prędkością, a nawet uprawiają rekreacyjnie sport.

Najnowszym rozwiązaniem z grupy stawów kolanowych firmy Ossur jest kolano Balance. Staw kolanowy Balance jest również dedykowany dla osób mało aktywnych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku pierwszego zaopatrzenia w protezę po amputacji. Dzięki konstrukcji czterech osi bardzo ułatwia zapoczątkowanie zgięcia. Wmontowana wyrzutnia z płynną regulacją wspomaga wyprost stawu. Dzięki geometrycznej stabilizacji osi możemy precyzyjnie regulować bezpieczeństwo stawu czy innymi słowy moment, w którym kolano zaczyna się zginać. Staw kolanowy Balance występuje w dwóch wersjach: z zamkiem lub bez. W wersji z zamkiem mamy możliwość chwilowego wyłączenia blokady wykorzystując ten czas na np. naukę naprzemiennego chodu z wykorzystaniem pracy zgięcia i wyprostu stawu kolanowego. A zablokowane zgiecie stawy daje uzytkownikowi poczucie bezpieczeństwa w pierwszych dniach korzystania z protezy lub w sytuacja wymagających szczególnej uwagi i ostrożności. Balance można zaliczyć do grupy stawów kolanowych, które "rozwijają się" razem z umiejętnościami użytkowników. Dzięki temu osoby, które dopiero zaczynają naukę chodu na protezie, mogą przechodzić, nie zmieniając stawu kolanowego a jedynie parametry jego ustawienia, przez poszczególne etapy nauki poruszania się na protezie, którego końcowym efektem będzie pewne i stabilne użytkowanie protezy bez konieczności korzystania z kul.

Kolejnym, wartym wspomnienia jest ceniony za wytrzymałość i bezawaryjność staw kolanowy ESK+  angielskiej firmy Endolite. Pneumatyczny staw kolanowy ESK+ jest odpowiedni dla bardzo szerokiej grupy odbiorców - począwszy od osób o niskiej aktywności do osób aktywnych ważących do 125 kg. Zastosowano tu niezawodne rozwiązanie mechanizmu bezpieczeństwa, które w dużym uproszczeniu można porównać do działania hamulców bębnowych (oczywiście w dużym pomniejszeniu). Dużym atutem kolana ESK+ jest możliwość aktywacji systemu bezpieczeństwa nawet wtedy, kiedy kolano jest lekko ugięte. Taka praca kolana chroni użytkownika protezy przed upadkiem również w momencie potknięcia. Regulacja kolana pozwala na ustawienie wysokiej czułości bezpieczeństwa dla osób mniej sprawnych lub na całkowite zniesienie bezpieczeństwa, które docenią osoby bardzo aktywne. Zintegrowany system pneumatyczny pozwala na płynną regulację prędkości zgięcia i wyprostu. Dzięki regulacji przepływu powietrza przez zawory, system jest prosty, bezdźwięczny, bezawaryjny, bezobsługowy, a jednocześnie efektywny w działaniu. Mechanizm bezpieczeństwa i tłok umieszczone zostały w lekkiej, a jednocześnie bardzo wytrzymałej obudowie wykonanej z kompozytów z włókna węglowego. Opływowe kształty obudowy pozwalają na bardzo dobre połączenie z miękkim pokryciem kosmetycznym, dając duże możliwości odtworzenia naturalnych kształtów utraconej kończyny. Reasumując - staw kolanowy ESK+ jest mocny i wytrzymały. Charakteryzuje go długi okres użytkowania, bezawaryjność, bezobsługowość i korzystna cena.

Kanał ORTOCENTRUM

www.amputowani.pl

ortologo

ul. Hubala Dobrzańskiego 155
05-082 Babice Nowe

Tel.  (022)666-47-64
E-mail: info(at)ortocentrum.com.pl

godziny otwarcia pon.-pt.: 8:00-16:00

Gościmy

Odwiedza nas 141 gości oraz 0 użytkowników.