NOWOCZESNA ANALIZA CHODU A OCENA ZAPROTEZOWANIA
Używając systemu analizy chodu możemy monitorować postęp rehabilitacji osoby po amputacji kończyny, a także zweryfikować sposób ustawienia protezy by był on najbardziej optymalny.
System z pozoru jest bardzo prosty. Dwie bardzo czułe kamery nagrywają pacjenta w trakcie chodu z przodu i z boku, a platforma wmontowana w podłogę rejestruje naciski powierzchniowe. Nowoczesne oprogramowanie analizuje pozyskane w ten sposób dane. W postaci bardzo czytelnych wykresów otrzymujemy wynik w postaci danych do weryfikacji ustawień komponentów protezy i leja względem siebie.
Wykonanie badanie analizy chodu na protezie pozwala na:
- ocenę dopasowania leja protezowego,
- wychwycenie różnic w symetrii obciążenia kończyn dolnych,
- oszacowanie płaszczyzny chodu,
- zmierzenie długości kroku,
- zmierzenie szybkości poruszania się,
- wykazanie różnic w przypadku asymetrii pomiędzy lewą, a prawą strona ciała,
- porównanie obciążeń stawów przy zastosowaniu wybranych komponentów,
- zmierzenie prędkość chodu,
- ocenę płynności i jakość wizualnej ruchu,
- wyeliminowanie niestabilności stopy protezowej przez bardzo precyzyjne jej ustawienie,
- powtórne wypracowanie fizjologicznego stereotypu chodu- system bardzo precyzyjnie pokazuje przez jaki czas obciążona jest pięta i palce stopy, obserwując ten wynik i poprawiając technikę chodu dążymy do płynnego przejścia z pięty na palce,
- odnalezienie i określenie, a w dalszym ciągu zniwelowanie patologii związanych z nieprawidłowym stereotypem chodu związanych np. z nieprawidłowym przenoszeniem środka ciężkości.
Zapisane wyniki możemy porównywać z kolejnymi zapisami tworząc dziennik rehabilitacji. Pozwala to na interpretację wyników i lepsze opracowanie planu terapeutycznego. Monitorowanie, rejestrowanie i porównywanie w czasie wyników procesu protezowania daje nam możliwość zobrazowania jego efektów oraz celowe, mierzalne i poprawne modyfikowanie.