Pierwsze dni z protezą – jak przygotować się do zaprotezowania?

Amputacja to poważny zabieg, który całkowicie zmienia życie pacjenta. Zanim jednak dojdzie do wykonania protezy nogi lub ręki, pacjent po amputacji powinien przygotować kikut do zaprotezowania. Jak to zrobić?

 

Na czym polega przygotowanie się do zaprotezowania kikuta?

Przygotowanie do zaprotezowania to proces, w trakcie którego kikut zostanie przystosowany do nowych warunków, które będą panować w obrębie leja protezowego, czyli na styku kikuta oraz protezy.

Zanim jednak dojdzie do właściwego przygotowania do protezowania, pacjent powinien otrzymać dokładny instruktaż codziennego czyszczenia protezy, a także zostać poddany specjalistycznemu monitorowaniu stanu skóry kikuta.

Ważne jest również ustalenie planu wizyt kontrolnych u protetyka oraz fizjoterapeuty, a także otrzymanie wsparcia na płaszczyźnie psychologicznej. Pacjent powinien być również zaznajomiony z możliwościami, jakie oferują nowoczesne protezy kończyn dolnych lub górnych, w tym protezy bioniczne (w zależności od tego, których będzie używał).

 

Etapy przygotowania się do protezowania kikuta

Przygotowanie nogi do zaprotezowania należy rozpocząć od zagojenia rany. Oznacza to, że powierzchnia kilkuta musi być wolna od wysięków. Następnie przystępujemy już do kolejnych etapów.

 

Hartowanie kikuta. Etap ten polega najpierw na głaskaniu, a potem intensywniejszym masowaniu kikuta. Gdy rana będzie już zagojona, można przystąpić do polewania go naprzemiennie zimną i ciepłą wodą. Wskazane jest również wykonywanie odpowiednich ćwiczeń i to najlepiej pod rosnącym obciążeniem pionowym.

Kompresja i formowanie kikuta. Dalsze etapy przygotowania do zaprotezowania polegają przede wszystkim na formowaniu kikuta za pomocą odpowiedniego bandaża kompresyjnego. Początkowo kikut może być spuchnięty, ale wraz z upływem kolejnych dni jego obrzęk będzie malał. To idealny czas, by przystąpić do jego kompresji. Należy pamiętać, aby nie zrobić tego zbyt delikatnie lub gwałtownie. Kikut powinien być dokładnie owinięty i to na możliwie dużej powierzchni

Ćwiczenia. Ostatnim etapem, jaki pacjent powinien wykonać, jest konieczność podjęcia odpowiednich ćwiczeń. W pierwszych kilkudziesięciu godzinach po zabiegu bardzo ważne jest, aby podjąć pewne ćwiczenia oddechowe i przeciwzakrzepowe. Zakres ćwiczeń z kikutem powinien ustalić fizjoterapeuta. Celem ćwiczeń jest pionizacja, czyli dążenie do tego, by pacjent utrzymał pozycję pionową (najpierw z podporami, a potem bez nich).

 

Przygotowanie do protezowania po amputacji to bardzo czasochłonny i złożony proces. Jest on jednak konieczny, aby protezy ręki lub nogi spełniały swoje zadanie i zapewniały odpowiedni komfort użytkownikowi.