PROTEZY KOŃCZYN GÓRNYCH

Protezy kończyn górnych najbardziej ogólnie, biorąc po uwagę ich funkcje, można podzielić na 2 rodzaje: protezy kosmetyczne oraz protezy funkcjonalne. Dodatkowo ze względu na poziom amputacji dzielimy je na: protezy częściowe dłoni, przedramienia, ramienia, wyłuszczenia w stawie barkowym. Protezy kończyn górnych wytwarzane są indywidualnie dla każdego użytkownika z uwzględnieniem jego parametrów fizycznych jak i oczekiwanej przez niego funkcjonalności protezy.
Kosmetyczna proteza kończyny górnej musi jak najbardziej naturalnie odzwierciedlać utraconą kończynę. W wersji podstawowej, najbardziej powszechnej wykorzystywane są dłonie i rękawice z gotowych modeli, gdzie ewentualnie możemy wybrać kolor rękawicy. Są to rozwiązania w miarę lekkie i w większości nie posiadają żadnych ruchomych części. Głównym celem takiego zaopatrzenia jest kosmetyczne zamaskowanie utraconej kończyny. W niewielkim stopniu można je wykorzystywać do drobnych czynności codziennego życia np. przytrzymywania przedmiotów. Najbardziej estetycznym wariantem protezy kosmetycznej jest indywidualne wykonanie pokrycia protezy poprzez skopiowanie kształtu kończyny przeciwnej a następnie ręczne malowanie protezy do momentu osiągniecia oczekiwanego naturalnego wyglądu zaopatrzenia.
Proteza kończyny górnej funkcjonalna tzw. kinetyczna zawiera części ruchome np. dłoń lub hak, które mogą być sterowane za pomocą ruchów pasa barkowego lub poprzez energię elektryczną. Proteza funkcjonalna będzie zawsze cięższa od protezy kosmetycznej, wymagać będzie większej obsługi, ale po przebyciu odpowiedniego szkolenia pozwoli na znaczny stopień samodzielności w codziennym życiu. Szkolenie powinno odbyć się pod okiem wyspecjalizowanego protetyka. 
Najbardziej zaawansowaną protezą funkcjonalną jest proteza mioelektryczna i proteza bioniczna.
Dłoń w takiej protezie zasilana jest systemem baterii wymagających systematycznego doładowywania. W chwili, kiedy mięsień kikuta kurczy się lub napina, wytwarzany jest sygnał elektryczny. Impuls ten, przetworzony przez elektrodę umieszczoną w leju protezowym, powoduje włączenie lub wyłączenie niewielkich elektrycznych silniczków ulokowanych w dłoni, co w rezultacie powoduje ruch dłoni.
Na początku procesu projektowania protezy kończyny górnej protetyk na podstawie wywiadu powinien określić, czy użytkownik protezy musi będzie korzystał z protezy kosmetycznej czy z protezy funkcjonalnej. Należy pamiętać, że wybierając protezę kosmetyczną jesteśmy głównie skazani na wykonywanie wszystkich czynności dnia codziennego drugą (nieamputowaną) ręką. Ilość funkcji jakie tracimy jest przeogromna, a decyzja noszenia protezy kosmetycznej zależy od indywidualnych potrzeb zawodowych jak i dnia codziennego. Niezależnie od utraconych możliwości wykonywania różnych czynności za pomocą protezy, dla bardzo wielu osób maksymalnie naturalny efekt kosmetyczny jest znacznie bardziej istotny i preferują one dłoń bierną z rękawicą kosmetyczną. Inna część użytkowników protez często poświęca wygląd i estetykę protezy na rzecz maksymalnej funkcjonalności korzystając z końcówek roboczych czy haka. 
W bogactwie różnych możliwości jakie daje nam nowoczesna protetyka kończyny górnej na pewno każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie.

« »
PROTEZY MIOELEKTRYCZNE I I-LIMB
PROTEZY MIOELEKTRYCZNE I I-LIMB
PROTEZY ESTETYCZNE
PROTEZY ESTETYCZNE
PROTEZY FUNKCJONALNE
PROTEZY FUNKCJONALNE

« »
ROZWIĄZANIA DLA DZIECI
ROZWIĄZANIA DLA DZIECI
ROZWIĄZANIA DLA SPORTU I REKREACJI
ROZWIĄZANIA DLA SPORTU I REKREACJI
CO NALEŻY WIEDZIEĆ O PROTEZACH KOŃCZYN GÓRNYCH
CO NALEŻY WIEDZIEĆ O PROTEZACH KOŃCZYN GÓRNYCH

Kanał ORTOCENTRUM

www.amputowani.pl

ortologo

ul. Hubala Dobrzańskiego 155
05-082 Babice Nowe

Tel.  (022)666-47-64
E-mail: info(at)ortocentrum.com.pl

godziny otwarcia pon.-pt.: 8:00-16:00

Gościmy

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.